JSTE WORKHOLIK?
Online zadání: ano
Online vyhodnocení: ano
Počet škál: 1
Počet otázek: 25
Rozsah vyhodnocení: 1/3 strany A4
Čas potřebný na vyplnění cca: 5 minut
Zpoplatnění: zdarma
Doporučeno od věku: neuvedeno
Vhodné pro: lidé s problémy s prací a v práci, psychický diskomfort
Bonusy: —
www adresa: test najdete zde
Jednotlivé škály testu:
workholismus – míra workholismu
Workholismus (též workaholismus) není uznaná nemoc, nicméně svými projevy a důsledky dovede potrápit workholika i jeho okolí. V testu posuzujete 25 tvrzení podle toho, jak moc vás vystihují – týkají se např. pocitu viny z nedodělané práce, množství rozdělané práce, využití volného času atd.
Ve vyhodnocení najdete kromě vyjádření celkové míry workholismu také typologii workholiků s charakteristikami – typ urputného dříče, záchvatový typ, hyperaktivní typ, pracovní labužník a opečovávač.
Workholismus je vymezen jako závislost na práci. Mezi základní projevy závislosti patři postupný nárůst času stráveného prací, nedostatek sebekontroly (člověk si řekne, že ve 4 skončí, pak v 5, pak v 6 hodin a jistí to až půlnoc), zanedbávání zájmů a blízkých lidí a potíže při nemožnosti pracovat, např. na dovolené (úzkost, podrážděnost, deprese, vyhledávání možnosti, jak přece alespoň trochu pracovat – internet, kontrolování stavu mobilem…).
Pro léčbu workholismu se hodí postupy kognitivně-behaviorální terapie nebo hypnóza; důležitá je každopádně motivace a vlastní úsilí samotného workolika, protože je to on, kdo se bude muset zpočátku nutit ke změně navyklých postupů a vydržet určitou tenzi. Zvlášť těžkým workholikům s velkou mírou prožívané úzkosti by v počátečních fázích mohly pomoci i léky ze skupiny anxiolytik nebo antidepresiv.